2.1.4.32
§ 32 ZDPo – Důchodový věk
JUDr. Jan Přib
Úplné znění
Ustanovení související
-
Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění
-
§ 28 – podmínky nároku na starobní důchod
-
§ 29 – podmínky nároku na obecný starobní důchod
-
§ 37c, 74, 74a, 76 a 94 – snížený důchodový věk
-
Zákon č. 592/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení
Obecný důchodový věk je zatím stanoven diferencovaně pro muže a pro ženy; u žen se dále důchodový věk liší podle počtu vychovaných dětí. Obecný důchodový věk je upraven ve třech časových úsecích, a to v závislosti na roku narození pojištěnců – před rokem 1936, v období 1936 až 1971 a po roce 1971. Od 1. ledna 1996 dochází k postupnému zvyšování důchodového věku (u mužů o dva a u žen až o čtyři kalendářní měsíce, tj. u žen rychlejším tempem). U pojištěnců narozených v roce 1972 se sjednocuje důchodový věk na 65 let.
U žen se přihlíží k vychovaným dětem; dítětem se přitom rozumí dítě vlastní, osvojené i převzaté do trvalé péče nahrazující péči rodičů (tato trvalá péče je pak vymezena v § 20 odst. 2 ZDPo). Podmínkou uznání výchovy dítěte není zápočet náhradní doby péče o dítě (i když v praxi se zápočet náhradní doby péče o určité dítě a výchova tohoto dítěte zpravidla kryjí). Zápočet doby péče o dítě muži jako náhradní doby pojištění nebrání tomu, aby byla uznána výchova tohoto dítěte ženě, vychovávala-li žena dítě po stanovenou dobu. Není vyloučeno, aby se pro účely výchovy dítěte hodnotila výchova téhož dítěte více ženám, je-li u každé ženy splněna podmínka výchovy po stanovenou dobu.
Tabulka určování důchodového věku je obsažena v příloze zákona o důchodovém pojištění a důchodový věk se podle této tabulky určuje v závislosti na tom, zda se jedná o muže nebo o ženu a u žen ještě v závislosti na počtu vychovaných dětí.
Tabulka určování důchodového věku je použitelná i pro určování počátku období, v němž lze účinně žádat i o tzv. předčasný starobní důchod.
Příloha k zákonu č. 155/1995 Sb.
Důchodový věk pojištěnců narozených v období let 1936 až 1971