3.1.1.30001
§ 3a ZPVZP – Vyměřovací základ OSVČ
Ing. Antonín Daněk
Úplné znění
Ustanovení související
-
Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění (ZPVZP)
-
§ 7 a 8 – odvod pojistného za osoby samostatně výdělečně činné
-
§ 8a – záloha na pojistné poplatníka v paušálním režimu
-
§ 24 – povinnosti osob samostatně výdělečně činných
-
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů (ZoVZP)
-
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP)
-
Nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, ve znění pozdějších předpisů
-
Nařízení vlády č. 356/2021 Sb., o výši všeobecného vyměřovacího základu za rok 2020, přepočítacího koeficientu pro úpravu všeobecného vyměřovacího základu za rok 2020, redukčních hranic pro stanovení výpočtového základu pro rok 2022 a základní výměry důchodu stanovené pro rok 2022 a o zvýšení důchodů v roce 2022
Odstavec 1
Vyměřovacím základem u osoby samostatně výdělečně činné je 50 % daňového základu za rozhodné období kalendářního roku. Vykazuje-li tedy pojištěnec příjmy ve smyslu ustanovení § 7 odst. 1 a 2 ZDP, považuje se ve zdravotním pojištění za osobu samostatně výdělečně činnou.
Odstavec 2
Nahoru Stanovení výše vyměřovacího základu
V odstavci 2 je zakotvena povinnost dodržet při odvodu pojistného minimální vyměřovací základ, platný pro OSVČ, mimo výjimek uvedených v následujícím odstavci 3. Minimální měsíční vyměřovací základ OSVČ pro rok 2022 je určen sazbou 50 % z částky průměrné mzdy 38 911 Kč, tj. 19 455,50 Kč. Minimální výše zálohy OSVČ pro rok 2022 se vypočte jako 13,5 % z částky 19 455,50 Kč a zvýšila se tak od ledna 2022 na 2 627 Kč.
Pokud musí OSVČ dodržet ve zdravotním pojištění zákonné minimum, pak alespoň minimální:
-
zálohu za prosinec 2021 ve výši 2 393 Kč zaplatí nejpozději dne 10. 1. 2022 (8. 1. je v sobotu),
-
zálohu za leden 2022 ve výši 2 627 Kč uhradí nejpozději dne 8. 2. 2022,
a to již připsáním platby na účet zdravotní pojišťovny, určený pro samoplátce.
Od měsíce podání Přehledu za rok 2021 (tedy například od dubna 2022) platí OSVČ nadále zálohu 2 627 Kč i tehdy, pokud podle daňového základu za rok 2021 matematicky vyjde výše zálohy nižší než 2 627 Kč. Horní výše zálohy OSVČ není v roce 2022 (fakticky od roku 2013) omezena, což platí i pro celkovou výši pojistného za tento rok.
Výše uvedené minimální zálohy hradí OSVČ tehdy, pokud pro ni platí ustanovení o povinnosti dodržet ve zdravotním pojištění minimální vyměřovací základ v situaci, kdy:
-
je samostatná výdělečná činnost jediným zdrojem příjmů,
-
je při souběhu zaměstnání se samostatnou výdělečnou činností podnikatelská činnost hlavním zdrojem příjmů.
Jestliže naopak OSVČ patří mezi osoby, pro které neplatí ve zdravotním pojištění ustanovení o minimálním vyměřovacím základu dle § 3a odst. 3 ZPVZP (například se jedná o osoby, za které je plátcem pojistného stát), pak může záloha činit i méně než 2 627 Kč, nebo může mít i nulovou hodnotu, což v roce 2022 platí rovněž v případě povoleného snížení zálohy takové osobě.
Od roku 2013 již není stanoveno maximální pojistné za rozhodné období kalendářního roku a ani není určena maximální výše zálohy OSVČ.
Rozhodným obdobím pro placení pojistného osobami samostatně výdělečně činnými je ve zdravotním pojištění kalendářní rok. Nejkratší poměrnou částí tohoto období je kalendářní měsíc, což mimo jiné znamená, že podniká-li pojištěnec jako OSVČ v příslušném kalendářním měsíci po dobu kratší (fakticky třeba i jen jeden den), považuje se za OSVČ po celý tento kalendářní měsíc. K takovým situacím zpravidla dochází v případě, kdy OSVČ zahajuje, resp. končí (přerušuje) svoji samostatnou výdělečnou činnost v průběhu měsíce. Pokud se na OSVČ vztahuje povinnost placení měsíční zálohy, musí být záloha v plné výši (tedy poměrně nesnížená) zaplacena i za období výkonu samostatné výdělečné činnosti po část takového měsíce.
OSVČ uvedené v odstavci 3 jsou ve zdravotním pojištění zvýhodněny v tom smyslu, že se na ně při odvodu pojistného (a placení záloh) nevztahuje zákonné minimum, ale jejich vyměřovacím základem je 50 % daňového základu.
Přehled minimálního vyměřovacího základu a minimální zálohy OSVČ za roky 2017 až 2022:
Odstavec 3
Písmeno a)
Minimální vyměřovací základ neplatí ve zdravotním pojištění pro méně početné skupiny podnikatelů, kterými jsou:
-
osoby s těžkým tělesným, smyslovým nebo mentálním postižením, které jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P podle zvláštního právního předpisu,
-
osoby, které dosáhly věku potřebného pro nárok na starobní důchod, avšak nesplňují další podmínky pro jeho přiznání,
-
osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o 2 děti do 15 let věku.
Písmeno b)
Minimální vyměřovací základ neplatí pro OSVČ rovněž v situaci, kdy je při souběhu zaměstnání s podnikáním samostatná výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů.
I v případě, kdy je samostatná výdělečná činnost pojištěnce vedlejším zdrojem jeho příjmů, musí být ve vztahu ke zdravotní pojišťovně řádně oznámeno zahájení a ukončení této činnosti, a to v zákonné osmidenní lhůtě. Zahájení nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti u osob podnikajících na základě živnostenského oprávnění lze oznámit i na Centrálním registračním místě, které je zřízeno při obecním živnostenském úřadě, a to vyplněním tiskopisu nazvaného Jednotný registrační formulář.
OSVČ, pro kterou je její samostatná výdělečná činnost jediným (resp. při souběhu se zaměstnáním hlavním) zdrojem příjmů, musí platit měsíční zálohy alespoň v minimální povinné výši, což je v roce 2022 částka 2 627 Kč. Je-li v souladu s tímto zákonným ustanovením samostatná výdělečná činnost pojištěnce vedlejším zdrojem jeho příjmů, není tento povinen platit zálohy a pojistné doplácí jednorázově od osmi dnů po podání Přehledu za uplynulý kalendářní rok. Ačkoliv se v tomto případě zálohy nehradí, může si přesto takto podnikající osoba zálohy platit a následně pak do osmi dnů po podání Přehledu doplatí rozdíl mezi úhrnem zaplacených záloh a vypočtenou výší pojistného.
Pokud v případě daného souběhu poklesne příjem zaměstnance pod hranici minimální mzdy, stává se otázka výkonu samostatné výdělečné činnosti důležitou z hlediska placení pojistného, kdy mohou nastat tyto varianty:
-
samostatná výdělečná činnost se stane hlavním zdrojem příjmů – pojištěnec začne platit (alespoň) minimální zálohy, což zaměstnavateli potvrdí čestným prohlášením, a v zaměstnání se bude odvádět pojistné ze skutečné výše příjmu bez dopočtu do minima 16 200 Kč (od 1. 1. 2022);
-
samostatná výdělečná činnost i nadále zůstane vedlejším zdrojem příjmů – v zaměstnání provede zaměstnavatel dopočet a doplatek pojistného do minimálního vyměřovacího základu.
S ohledem na reálnou výši příjmů musí být alespoň v jedné z činností (tedy v zaměstnání nebo v podnikání) zajištěno v příslušném kalendářním měsíci…