dnes je 30.10.2024

Input:

Dohoda o mzdě

27.6.2019, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 9 minut

6.5
Dohoda o mzdě

JUDr. Věra Bognárová

Zaměstnavatel (název a sídlo, IČO): ............................................................................

Zastoupený: ........................................................................................................

Zaměstnanec (jméno, příjmení, bydliště): .....................................................................

(dále jen "zaměstnavatel“ a "zaměstnanec“)

uzavřeli tuto dohodu o poskytování mzdy

podle § 113 odst. 1 ZP.

V souladu se zák. č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů (zákoník práce, dále jen "ZP") a nař. vl. č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, ve znění pozdějších předpisů, je sjednána mzda za vykonávanou práci takto:

I.

Zaměstnanec je u zaměstnavatele v pracovním poměru na základě pracovní smlouvy sjednané dne ..... Pracovní smlouvou byl sjednán jako druh práce .......

Zaměstnanec a zaměstnavatel se dohodli, že za výkon této práce v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby (případně za výkon této práce ve sjednaném rozsahu pracovní doby) přísluší zaměstnanci základní měsíční mzda ve výši ............... Kč

Takto sjednaná základní mzda je sjednána s přihlédnutím k případné práci přesčas, a to v rozsahu ..... (až do 150 hodin v kalendářním roce, u vedoucích zaměstnanců podle § 11 ZP až do 416 hodin v kalendářním roce).

Tato základní mzda je zaručenou mzdou (§ 112 ZP) a krátí se pouze v případě, že zaměstnanec neodpracuje stanovenou (sjednanou) týdenní pracovní dobu, a to úměrně počtu neodpracovaných hodin.

II.

Zaměstnanci dále přísluší mzda a příplatky v rozsahu a za podmínek stanovených v § 115 ZP za výkon práce ve svátek, v § 116 ZP za noční práci, v § 117 ZP za práci ve ztíženém pracovním prostředí a v § 118 ZP za práci v sobotu a v neděli.

III.

Zaměstnanci lze poskytnout (měsíční, čtvrtletní, pololetní nebo roční) prémie, a to až do výše .... % základní mzdy upravené v čl. I. podle pravidel upravených vnitřním předpisem (nebo sjednaných touto dohodou).

Zaměstnavatel může zaměstnanci poskytovat měsíční (čtvrtletní, pololetní nebo roční) odměny v závislosti na pracovních výsledcích a na hospodářských výsledcích společnosti. O přiznání odměny rozhoduje ...... po schválení příslušným nadřízeným vedoucím zaměstnancem.

K zabezpečení jednorázových mimořádných úkolů je možné zaměstnanci poskytovat další mimořádné odměny. Odměny mohou být vyplaceny po splnění úkolu na základě zhodnocení práce zaměstnance na výsledku zabezpečení jednorázových mimořádných úkolů. O přiznání odměny rozhoduje ...... po schválení příslušným nadřízeným vedoucím zaměstnancem.

IV.

Základní mzda podle čl. II. této dohody se vyplácí měsíčně a je splatná v následujícím kalendářním měsíci po vykonání práce ve výplatním termínu, který je stanoven na .... den následujícího kalendářního měsíce.

Mzda a příplatky podle čl. II. této dohody a odměny podle čl. III. této dohody jsou splatné v následujícím kalendářním měsíci po vykonání práce nebo po jejich přiznání ve výplatním termínu, který je stanoven na .... den následujícího kalendářního měsíce.

Zaměstnanec a zaměstnavatel se dohodli na bezhotovostní výplatě mzdy na bankovní účet zaměstnance. Zaměstnavatel poukáže splatnou mzdu nejpozději ve shora uvedeném výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mezd.

Zaměstnanec je povinen zaměstnavateli sdělit číslo účtu a jeho identifikaci (bankovní spojení). Stejnou povinnost má i v případě změny bankovního spojení. Jestliže zaměstnanec nesdělí změnu bankovního spojení anebo změnu bankovního spojení nenahlásí včas tak, aby mohla být mzda v kalendářním měsíci bezhotovostně ve výplatním termínu poukázána, je zaměstnanec povinen zaměstnavateli nahradit škodu, kterou mu nesdělením změny bankovního spojení způsobil. Zaměstnavatel v tomto případě není v prodlení s výplatou mzdy, pokud ji zašle nejpozději ve výplatním termínu na původně zaměstnancem určený účet.

V.

Touto dohodou se ruší všechna dosavadní mzdová zařazení zaměstnance. Tato dohoda se uzavírá na dobu od ........... po dobu výkonu sjednaného druhu práce a pozbývá platnosti změnou sjednaného druhu práce nebo dnem skončení pracovního poměru.

Tuto dohodu lze změnit jen dohodou zaměstnance a zaměstnavatele, která musí být sjednána písemně. Jiná než písemná forma nemá právní účinky.

VI.

Práva a povinnosti smluvních stran v této dohodě výslovně neupravená se řídí obecně závaznými právními předpisy.

Ruší se veškerá ujednání uzavřená dříve mezi smluvními stranami, která se týkají otázek, jež jsou výše upraveny v této dohodě (byla-li taková ujednání uzavřena).

Tato dohoda je vyhotovena ve dvou stejnopisech, z nichž každá smluvní strana obdrží po jednom.

Smluvní strany prohlašují, že tato dohoda je projevem jejich pravé a svobodné vůle, prosta omylu, a že se seznámily s jejím obsahem, bez výhrad s ním souhlasí a na důkaz toho připojují své podpisy.

V ........................... dne ..................................

................................. ..............................

Zaměstnavatel Zaměstnanec

Právní úprava:

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

  • § 112 ZP

  • § 113 ZP

  • § 114 ZP

  • § 115 ZP

  • § 116 ZP

  • § 117 ZP

  • § 118 ZP

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

  • § 582 NOZ

  • § 1724 až § 1766 NOZ

Nařízení vlády č. 567/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí

Komentář:

Zaměstnanci za vykonanou práci přísluší mzda, která je peněžitým plněním a plněním peněžité hodnoty u zaměstnavatelů neuvedených v § 109 odst. 3 ZP. Zaměstnavatelé uvedení v § 109 odst. 3 ZP (např. stát, územní samosprávný celek, státní fond, příspěvkové organizace, školské právnické osoby zřízené Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí podle školského zákona) poskytují za výkon práce zaměstnancům plat, jehož pravidla poskytování jsou upravena v § 122 a násl. ZP a uvedený vzor nelze použít. Vzor se týká výhradně poskytování mzdy u zaměstnanců, kterým je poskytována mzda, tj. stručně uvedeno podnikatelská sféra.

Formy určování mzdy stanoví § 113 ZP. Mzdu je možné sjednávat dohodou, a to kolektivní smlouvou, pracovní smlouvou nebo i jinak označenou smlouvou (zpravidla označovanou jako dohoda o mzdě nebo dohoda o smluvní mzdě) nebo jednostranně mzdovým výměrem. Možnost smluvního ujednání upravuje zákoník práce na prvém místě, je tak zřejmé, že sjednání dohody dává přednost před jednostranným rozhodnutím zaměstnavatele. Je-li zaměstnanec statutárním

Nahrávám...
Nahrávám...