3.14.12
Nevyčerpaná dovolená
Ing. Olga Krchovová
Čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody.
S přihlédnutím k oprávněným zájmům zaměstnance lze na základě jeho písemné žádosti část dovolené za kalendářní rok, na kterou vzniklo právo v příslušném kalendářním roce a která přesahuje 4 týdny a u pedagogických pracovníků a akademických pracovníků vysokých škol 6 týdnů, převést do následujícího kalendářního roku.
Nemůže-li být dovolená vyčerpána z výše uvedených důvodů nebo byla-li její část převedena na základě žádosti zaměstnance, je zaměstnavatel povinen určit ji zaměstnanci tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku.
Nemůže-li být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci.
Příklad 1
Zaměstnanec měl v roce 2023 nárok na 5 týdnů dovolené a z důvodu nemoci si ji nemohl vyčerpat. Kdy nejpozději ji musí čerpat?
Zaměstnavatel je povinen stanovit dovolenou tak, aby si ji zaměstnanec vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci vzniklo právo na dovolenou, pokud v tom zaměstnavateli nebrání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody. Zaměstnavatel musí dovolenou převést do dalšího roku a určit její čerpání tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku, tj. v našem případě do konce roku 2024. Nemůže-li být tato dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že byl zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci.
V případě, že zaměstnavatel určil z důvodu provozních podmínek čerpání dovolené z roku 2023 na měsíce listopad a prosinec 2024 a zaměstnanec onemocní, nemůže o dovolenou přijít a zaměstnavatel musí dovolenou převést do roku 2025, kdy je též povinen ihned po skončení dané překážky v práci určit čerpání této dovolené. Je však rozumnější, aby zaměstnavatel čerpání dovolené nařídil bezprostředně po ukončení daných překážek. Měl by proto již v době trvání dočasné pracovní neschopnosti zaslat zaměstnanci dopis s tím, že mu nařizuje čerpání dovolené ihned po ukončení dočasné pracovní neschopnosti. Jedná se o doručení písemnosti na doručenku do vlastních rukou.
Příklad 2
Zaměstnanec měl nárok na 5 týdnů dovolené za rok 2023. Z důvodu překážek na straně zaměstnavatele si dovolenou nevyčerpal. Má právo určit si čerpání dovolené sám?
Zaměstnanec o dovolenou nemůže přijít. Zaměstnavatel je povinen mu dovolenou převést do dalšího roku a určit čerpání dovolené nejpozději do 30. června. Pokud tak…