dnes je 15.1.2025

Input:

Odpočet vybraných nezdanitelných částí základu daně u fyzické osoby

10.2.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 15 minut

2022.03.04.04
Odpočet vybraných nezdanitelných částí základu daně u fyzické osoby

Ing. Ivan Macháček

Následující příspěvek je věnován uplatnění odpočtu příspěvků na penzijní spoření, odpočtu pojistného na soukromé životní pojištění, odpočtu členských příspěvků odboráře a odpočtu úhrady za zkoušky, vymezených v § 15 odst. 5 až odst. 8 ZDP.

ODPOČET PŘÍSPĚVKŮ NA PENZIJNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ, PENZIJNÍ POJIŠTĚNÍ A NA DOPLŇKOVÉ PENZIJNÍ SPOŘENÍ

Daňovým řešením uplatnění odpočtu příspěvků hrazených poplatníkem na jeho penzijní připojištění se státním příspěvkem, na penzijní pojištění a na doplňkové penzijní spoření se zabývá § 15 odst. 5 ZDP. Od základu daně ve zdaňovacím období lze odečíst příspěvek v celkovém úhrnu nejvýše 24 000 Kč zaplacený poplatníkem na jeho:

  • penzijní připojištění se státním příspěvkem podle smlouvy o penzijním připojištění se státním příspěvkem uzavřené mezi poplatníkem a penzijním fondem nebo penzijní společností. Částka, kterou lze takto odečíst, se rovná úhrnu částí měsíčních příspěvků, které v jednotlivých kalendářních měsících zdaňovacího období přesáhly výši, od které náleží maximální státní příspěvek (maximální státní příspěvek náleží v případě, že příspěvek účastníka činí 1 000 Kč a více).

  • penzijní pojištění podle smlouvy o penzijním pojištění uzavřené mezi poplatníkem a institucí penzijního pojištění nebo na základě jinak sjednané účasti poplatníka na penzijním pojištění u instituce penzijního pojištění za podmínky, že byla sjednána výplata plnění z penzijního pojištění až po 60 kalendářních měsících a současně nejdříve v roce dosažení věku 60 let. Částka, kterou lze odečíst od základu daně, se rovná úhrnu příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho penzijní pojištění na zdaňovací období.

Institucí penzijního pojištění se pro účely ZDP rozumí podle § 6 odst. 14 ZDP poskytovatel finančních služeb oprávněný k provozování penzijního pojištění bez ohledu na jeho právní formu, který je:

a) provozován na principu fondového hospodaření,

b) zřízen pro účely poskytování důchodových dávek mimo povinný důchodový systém na základě smlouvy nebo na základě jinak sjednané účasti na penzijním pojištění a vykonává činnost z toho vyplývající a

c) povolen a provozuje penzijní pojištění v členském státě EU nebo státě tvořícím Evropský hospodářský prostor a podléhá dohledu příslušných orgánů v tomto státě.

  • doplňkové penzijní spoření podle smlouvy o doplňkovém penzijním spoření uzavřené mezi poplatníkem a penzijní společností. Částka, kterou lze takto odečíst, se rovná úhrnu částí měsíčních příspěvků, které v jednotlivých kalendářních měsících zdaňovacího období přesáhly výši, od které náleží maximální státní příspěvek. V případě převodu prostředků účastníka z transformovaného fondu do účastnických fondů lze odečíst částku, která se rovná součtu části měsíčních příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho penzijní připojištění se státním příspěvkem na část zdaňovacího období a částí měsíčních příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho doplňkové penzijní spoření na navazující část zdaňovacího období, které v jednotlivých kalendářních měsících zdaňovacího období přesáhly výši, od které náleží maximální státní příspěvek.

Z limitní výše odpočtu od základu daně z příjmů 24 000 Kč vyplývá v případě uplatnění sazby daně 15 % maximální výše roční daňové úspory 3 600 Kč a v případě uplatnění sazby daně 23 % maximální výše roční daňové úspory až 5 520 Kč. Této maximální výše roční daňové úspory je dosaženo až při roční výši příspěvků na penzijní připojištění se státním příspěvkem a na doplňkové penzijní spoření 36 000 Kč (12 000 Kč + 24 000 Kč), neboli při měsíčním příspěvku poplatníka 3 000 Kč. Nezdanitelná část základu daně (výše odpočtu od základu daně) se u poplatníka vypočte jako součet měsíčních příspěvků, které v jednotlivých kalendářních měsících daného roku přesáhnou výši, od které náleží maximální státní příspěvek, to je od částky 1 000 Kč (12 000 Kč ročně). Tento odpočet od základu daně lze uplatnit až po skončení zdaňovacího období v rámci daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob nebo v rámci ročního zúčtování záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti a daňového zvýhodnění prováděného plátcem daně.

Příklad č. 1

Fyzická osoba uzavřela v prosinci 2020 s penzijní společností smlouvu o doplňkovém penzijním spoření a hradí pravidelně měsíčně příspěvek od ledna 2021 ve výši 2 000 Kč.

Období 2021 (2022) Příspěvek na doplňkové penzijní spoření v Kč Částka převyšující částku pro přiznání maximálního státního příspěvku v Kč
leden – prosinec 2 000 1 000
celkem za rok 24 000 12 000

Částka, která představuje úhrn měsíčních příspěvků, které v jednotlivých kalendářních měsících v daném roce přesáhnou výši, od které náleží maximální státní příspěvek, činí 1 000 Kč x 12 měsíců = 12 000 Kč. Z toho důvodu může poplatník uplatnit za rok 2021 i 2022 jako nezdanitelnou částku dle § 15 odst. 5 ZDP pouze 12 000 Kč, a to buď v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob, anebo v rámci ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění u svého zaměstnavatele. Pokud je u poplatníka uplatněna sazba daně 15 % z důvodu výše základu daně, činí daňová úspora 12 000 Kč x 0,15 = 1 800 Kč. Současně bude poplatníkovi připsán státní příspěvek ve výši 230 Kč x 12 měsíců = 2 760 Kč.

Příklad č. 2

Fyzická osoba uzavřela počátkem ledna 2022 s penzijní společností smlouvu o doplňkovém penzijním spoření a hradí pravidelně měsíčně platbu ve výši 4 000 Kč. V jaké výši může občan uplatnit odpočet příspěvků?

Období 2022 Příspěvek na doplňkové penzijní spoření v Kč Částka převyšující částku pro přiznání maximálního státního příspěvku v Kč
leden – prosinec 4 000 3 000
celkem za rok 48 000 36 000

Částka, která představuje úhrn měsíčních příspěvků, které v jednotlivých kalendářních měsících roku 2022 přesáhly výši, od které náleží maximální státní příspěvek, činí 3 000 Kč x 12 měsíců = 36 000 Kč. Vzhledem k tomu, že maximálně lze uplatnit jako nezdanitelnou částku dle § 15 odst. 5 ZDP 24 000 Kč, může poplatník uplatnit v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob anebo v rámci ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění pouze nezdanitelnou částku ve výši 24 000 Kč. Daňová úspora tak činí při sazbě daně 15 % výši 24 000 Kč x 0,15 = 3 600 Kč. Současně bude poplatníkovi připsán státní příspěvek ve výši 230 Kč x 12 měsíců = 2 760 Kč.

ODPOČET POJISTNÉHO NA SOUKROMÉ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Od základu daně z příjmů fyzických osob lze podle znění § 15 odst. 6 ZDP odečíst za zdaňovací období poplatníkem zaplacené pojistné ve zdaňovacím období na jeho soukromé životní pojištění podle pojistné smlouvy uzavřené mezi poplatníkem jako pojistníkem a pojištěným v jedné osobě a pojišťovnou, která je oprávněna k provozování pojišťovací činnosti na území ČR, nebo jinou pojišťovnou usazenou na území členského státu EU nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor. Odpočet lze uplatnit až po skončení zdaňovacího období. Přitom lze od základu daně z příjmů zdaňovacího období uplatnit částku pojistného zaplaceného poplatníkem od 1. ledna do 31. prosince příslušného zdaňovacího období.

Soukromým životním pojištěním pro účely využití daňových úlev rozumíme ve smyslu znění § 6 odst. 9 písm. p) bod 3 ZDP pojištění:

pro případ dožití (pojištěný se dožije určitého věku nebo dne uvedeného v pojistné smlouvě jako konec pojištění), nebo

pro případ smrti nebo dožití (pojištění končí smrtí, nastane-li v průběhu trvání smlouvy, nebo dožitím dne, který je stanoven ve smlouvě jako konec pojištění), nebo

na důchodové pojištění (pojištěný se dožije určitého dne uvedeného v pojistné smlouvě jako počátek výplaty důchodu),

a to i při sjednání dřívějšího plnění v případě vzniku nároku na starobní důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, nebo v případě, stane-li se pojištěný invalidním ve třetím stupni podle zákona o důchodovém pojištění, nebo v případě smrti.

Pro uplatnění odpočtu od základu daně z příjmů je nutno splnit následující podmínky specifikované v § 15 odst. 6 ZDP:

• výplata pojistného plnění (důchodu nebo jednorázového plnění) je v pojistné smlouvě sjednána až po 60 kalendářních měsících od uzavření smlouvy a současně nejdříve v kalendářním roce, v jehož průběhu dosáhne poplatník věku 60 let (tzv. podmínka 2x 60);

podle podmínek pojistné smlouvy není umožněna výplata jiného příjmu, který není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy;

• pojistná smlouva s pevně sjednanou pojistnou částkou pro případ dožití s pojistnou dobou od 5 do 15 let včetně má sjednanou pojistnou částku alespoň na 40 000 Kč a pojistná smlouva s pojistnou dobou nad 15 let má sjednanou pojistnou částku alespoň na 70 000 Kč (u důchodového pojištění se za sjednanou pojistnou částku považuje odpovídající jednorázové plnění při dožití);

maximální částka, kterou lze odečíst ve zdaňovacím období od základu daně, činí v úhrnu 24 000 Kč, a to i v případě, že poplatník má uzavřeno více smluv s více pojišťovnami.

Pro uplatnění odpočtu od základu daně zaplaceného pojistného na soukromé životní pojištění musí být v pojistné smlouvě uvedeno, že tato smlouva neumožňuje výplatu jiného příjmu, který není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy. Pokud smlouva umožňuje výplatu jiného příjmu, pak nelze uplatnit daňovou výhodu ve formě odpočtu od základu daně zaplaceného pojistného na soukromé životní pojištění.

V případě jednorázového pojistného se zaplacené pojistné rozpočítá na zdaňovací období podle délky trvání pojištění s přesností na dny. Daňové úlevy nemůže využít poplatník, který uzavřel jako pojistník smlouvu s pojišťovnou a přitom pojištěnou osobou je jiná osoba (např. manželka, dítě apod.).

Odpočet od základu daně lze uplatnit až po skončení zdaňovacího období, a to buď v rámci ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, nebo v rámci podaného daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za příslušné zdaňovací období. Nárok na nezdanitelnou část základu daně (odpočet od základu daně z titulu plateb příspěvků na soukromé životní pojištění) dle § 15 odst. 6 ZDP prokazuje poplatník:

a) v rámci ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, pokud zaměstnanec učinil prokazatelně u svého zaměstnavatele prohlášení poplatníka daně z příjmů ze závislé činnosti a současně zaměstnanec požádá o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, a to v termínu nejpozději do 15. 2. po uplynutí zdaňovacího období a předloží nejpozději v tomto termínu doklady dle § 38l odst. 1 písm. i) ZDP vztahující se k odpočtu pojistného na soukromé životní pojištění. Jedná se o předložení následujících dokladů:

• smlouva o soukromém životním pojištění nebo pojistka podle zákona upravujícího pojistnou smlouvu,

• každoročně nejpozději do 15. února potvrzení pojišťovny o pojistném zaplaceném poplatníkem na jeho soukromé životní pojištění v uplynulém zdaňovacím období nebo o

Nahrávám...
Nahrávám...