3.11.1
Poplatník bez učiněného Prohlášení k dani z příjmů
Ing. Olga Krchovová
Příjmy ze závislé činnosti jsou zdaněny u zaměstnanců bez učiněného Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti srážkovou daní v případě, že se jedná o příjmy
- plynoucí na základě dohody o provedení práce, jejichž úhrnná výše u téhož plátce daně nepřesáhne za kalendářní měsíc částku rozhodnou pro účast zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce na nemocenském pojištění, která je stanovena pro zaměstnání vykonávaná na základě těchto dohod u téhož zaměstnavatele (k 1. 1 2024 10 000 Kč), nebo
- v úhrnné výši nepřesahují u téhož plátce daně za kalendářní měsíc částku rozhodnou pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění. Tato částka je aktuálně 4 000 Kč.
Základ daně tvoří příjem zaměstnance, v případě souběhu příjmů podle bodu a) a b) se zdaňuje (a zaokrouhluje) každý typ příjmu samostatně.
Příjmy, které přesahují uvedené limity, se zdaňují zálohovou daní, může tedy docházet k souběhu dvou typů daně u jednoho zaměstnance.
Příklad 1 – pracovní poměr s příjmem 4 500 Kč sníženým z důvodu nepřítomnosti na 3 300 Kč
Poplatník má uzavřen pracovní poměr a jeho měsíční příjem činí 4 500 Kč. Prohlášení poplatníka daně z příjmů nemá učiněno. Zaměstnavateli doložil potvrzení o úhradě zdravotního pojištění alespoň z minimálního vyměřovacího základu od druhého zaměstnavatele. V aktuálním měsíci je z důvodu nepřítomnosti v práci příjem zaměstnance snížen na 3 300 Kč.
Pracovní poměr je ostatním zaměstnáním, tedy i při snížení měsíčního příjmu pod rozhodný příjem je sociální pojištění odváděno, odvedeno musí být i zdravotní pojištění, které se v případě pracovního poměru odvádí vždy, daň bude v případě našeho zaměstnance srážková, protože jeho příjem v měsíci nepřesáhl příjem rozhodný, tedy 4 000 Kč.
Příklad 2 – DPP s odměnou do 10 000 Kč
Zaměstnanec pracuje na dohodu o provedení práce s odměnou ve výši 8 000 Kč a nemá učiněno Prohlášení poplatníka daně z příjmů.
Příklad 3 – DPP s odměnou nad 10 000 Kč
Zaměstnanec pracuje na dohodu o provedení práce a neučinil Prohlášení poplatníka daně z příjmů. Měsíční odměna činí 18 000 Kč.
Příklad 4 – pracovní poměr s příjmem zakládajícím účast na NP
Zaměstnanec má smluvní mzdu ve výši 6 000 Kč s úvazkem 10 hodin týdně. U plátce neučinil Prohlášení poplatníka daně z příjmů. Doložil potvrzení, že u jiného plátce je zdravotní pojištění hrazeno alespoň z minimálního vyměřovacího základu.
Příklad 5 – DPČ s nízkým příjmem nezakládajícím účast na NP
Poplatník pracuje na dohodu o pracovní činnosti s pevně sjednanou odměnou 3 235 Kč za měsíc a rozsahem výkonu práce 5 hodin týdně. Neučinil Prohlášení poplatníka daně z příjmů.
Srážková daň se zaokrouhluje na koruny dolů.
Příklad 6 – dvojí základ daně u zaměstnance
Zaměstnanec neučinil Prohlášení poplatníka daně z příjmů a pracuje na základě pracovního poměru se stanovenou mzdou ve výši 6 000 Kč. U téhož plátce pracuje i na dohodu o provedení práce s odměnou ve výši 8 000 Kč. Je pojištěncem státu (doložil potvrzení o pobírání invalidního důchodu).
U příjmu z pracovního poměru bude uplatněna zálohová daň:
U příjmu z DPP bude uplatněna srážková daň:
.
Příklad 7 – souběh DPČ a DPP u zaměstnance
Zaměstnanec neučinil Prohlášení poplatníka daně z příjmů a pracuje na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ) se stanovenou odměnou ve výši 3 400 Kč. U téhož plátce pracuje i na dohodu o provedení práce (DPP) s odměnou ve výši 10 000 Kč. Je pojištěncem státu (doložil rozhodnutí o přiznání starobního důchodu).
A) Odměny byly vyplaceny ve sjednané výši.
B) Odměna z DPČ byla navýšena na částku 4 000 Kč.
C) Odměna z DPČ byla navýšena na částku 4 100 Kč.
D) Odměna z DPP byla navýšena na částku 10 500 Kč, odměna z DPČ byla navýšena na částku 3 900 Kč.
E) Odměna z DPP byla navýšena na částku 11 000 Kč, odměna z DPČ byla navýšena na částku 4 100 Kč.
A) Odměny byly vyplaceny ve sjednané výši.