dnes je 15.1.2025

Input:

Potvrzení o zaměstnání a pracovní posudek

19.11.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

2.3.5.8
Potvrzení o zaměstnání a pracovní posudek

doc. JUDr. Margerita Vysokajová, CSc.

Potvrzení o zaměstnání

Potvrzení o zaměstnání je povinen vydat zaměstnavatel zaměstnanci vždy při skončení pracovního poměru a právního vztahu založeného dohodou o pracovní činnosti. Při skončení právního vztahu vzniklého na základě dohody o provedení práce musí být potvrzení o zaměstnání vydáno pouze tehdy, pokud tato dohoda založila účast na nemocenském pojištění nebo pokud byl z této dohody prováděn výkon rozhodnutí či exekuce srážkami ze mzdy (viz § 299 OSŘ). Účast na nemocenském pojištění na základě dohody o provedení práce zaměstnanci vzniká, jestliže mu byl zúčtován započitatelný příjem v částce vyšší než 10 000 Kč (dle § 7a ZNP).

Účelem potvrzení o zaměstnání je zajistit zaměstnanci písemný důkazní prostředek k prokázání důležitých skutečností týkajících se jeho skončeného pracovního vztahu. Zaměstnavatel je povinen vydat potvrzení o zaměstnání (tzv. zápočtový list) i tehdy, pokud si o něj zaměstnanec výslovně nepožádá.

Obsah potvrzení o zaměstnání

Obsah potvrzení o zaměstnání je vymezen v § 313 odst. 1 ZP. V případě položek, u nichž zaměstnavatel žádné údaje neeviduje (např. nejsou prováděny srážky ze mzdy), je povinen takové zdůvodnění zde zaznamenat. V potvrzení o zaměstnání se uvádí:

  1. zda se jednalo o pracovní poměr, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce a doba jejich trvání,
  2. druh konaných prací – v případě, že došlo v průběhu trvání pracovního vztahu u zaměstnavatele ke změně druhu vykonávané práce, uvede zaměstnavatel všechny druhy prací, které zde zaměstnanec vykonával,
  3. dosažená kvalifikace,
  4. odpracovaná doba a další skutečnosti rozhodné pro dosažení nejvýše přípustné expoziční doby,
  5. zda ze zaměstnancovy mzdy jsou prováděny srážky, který orgán srážky nařídil, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny, jaká je výše dosud provedených srážek a jaké je pořadí pohledávky,
  6. údaje o započitatelné době zaměstnání v I. a II. pracovní kategorii za dobu před 1. lednem 1993 pro účely důchodového pojištění.

Potvrzení o zaměstnání představuje z hlediska svého účelu a rozsahu zákonem stanovené zpracování osobních údajů zaměstnance (dle zákona č.110/2019 Sb.). Není proto možné, aby zaměstnavatel na základě vlastního rozhodnutí či po dohodě se zaměstnancem některý údaj uvedený v § 313 odst. 1 ZP vynechal nebo naopak jejich okruh rozšiřoval.

Údaje o průměrném výdělku a další údaje

Zaměstnavatel je povinen na žádost zaměstnance uvést v odděleném potvrzení údaje uvedené v § 313 odst. 2 ZP, které mají význam především v případě, kdy zaměstnanec má po skončení pracovněprávního vztahu zájem o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání u krajské pobočky Úřadu práce a získání podpory v nezaměstnanosti (podle § 39 a násl. ZZ).

V tomto potvrzení zaměstnavatel uvádí:

  • údaje o výši průměrného výdělku,

  • zda pracovní poměr, dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti byly zaměstnavatelem rozvázány z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem nebo z důvodu porušení jiné povinnosti zaměstnance podle § 301a ZP (tj. povinnosti zdržovat se v době prvních 14 dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti v místě pobytu a dodržovat dobu a rozsah povolených vycházek) zvlášť hrubým způsobem,

  • další skutečnosti rozhodné pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti (např. dobu trvání zaměstnání a pojištěné doby v posledních 2 letech, nárok na odstupné včetně jeho výše v násobcích průměrného výdělku, důvod skončení zaměstnání). Pro tyto účely může zaměstnavatel využít vzorový formulář dostupný na portálu MPSV.

Předání potvrzení zaměstnanci

Zaměstnavatel nemá zákonem stanovenou povinnost doručit potvrzení o zaměstnání zaměstnanci do vlastních rukou. Povinnost "vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání" není také vázána na součinnost zaměstnance. Zaměstnavatel ji splní i tehdy, jestliže bude mít dokument ke dni skončení pracovního vztahu zaměstnance připraven k vyzvednutí. To platí i v případě, že se zaměstnavatel či zaměstnanec budou u soudu domáhat rozhodnutí o neplatnosti rozvázání pracovního poměru.

Vydání potvrzení o zaměstnání nesmí zaměstnavatel ničím podmiňovat (např. vrácením pracovních pomůcek, svěřených předmětů).

Zákon pamatuje také na situace, kdy zaměstnavatel zemře a pracovní vztah zaměstnance zaniká, protože v živnosti ani v poskytování zdravotních služeb nikdo nepokračuje. Zaměstnanci v takovém případě vystaví na základě dokladů, které předložil, potvrzení o zaměstnání krajská pobočka Úřadu práce.

Odpovědnost zaměstnavatele za škodu

Pokud zaměstnavatel zaměstnanci potvrzení o zaměstnání nebo potvrzení dle § 313 odst. 2 nevydá, může se jejich vydání zaměstnanec domáhat na základě žaloby podané k soudu.

V případě, že nevydal zaměstnavatel zaměstnanci potvrzení o zaměstnání včas a řádně vyplněné (obsahuje-li např. nepřesné údaje) a zaměstnanci v důsledku toho vznikla škoda, např. proto, že kvůli tomu nebyl přijat do nového zaměstnání, a nedosáhl příslušného výdělku, odpovídá mu za vzniklou škodu zaměstnavatel (viz § 265 ZP).

Nesouhlas zaměstnance s obsahem

Nesouhlasí-li zaměstnanec s obsahem potvrzení o

Nahrávám...
Nahrávám...