dnes je 21.11.2024

Input:

Vliv překážek v práci na dovolenou za kalendářní rok

2.12.2020, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

2.7.4
Vliv překážek v práci na dovolenou za kalendářní rok

doc. JUDr. Margerita Vysokajová, CSc.

Překážky v práci započítávané do limitu

Překážky v práci vyjmenované v § 216 ZP  se uznávají za výkon práce, avšak pouze do limitu dvacetinásobku stanovené nebo sjednané kratší týdenní pracovní doby v kalendářním roce.

Jde o:

  • dočasnou pracovní neschopnost (nikoliv z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání!),

  • nařízenou karanténu,

  • rodičovskou dovolenou (v rozsahu rodičovské dovolené matky dítěte, tj. až do 3 let věku dítěte),

  • jiné důležité osobní překážky v práci s výjimkou překážek uvedených v příloze nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh jiných důležitých osobních překážek v práci (např. svatba, účast na pohřbu, stěhování).

Podmínkou uznání těchto překážek za výkon práce a jejich započítání do uvedeného limitu dvacetinásobku stanovené nebo sjednané kratší týdenní pracovní doby je, že zaměstnanec v tomto roce odpracoval mimo tyto překážky v práci alespoň dvanáctinásobek stanovené nebo sjednané kratší týdenní pracovní doby.

Překážky v práci započítávané v plném rozsahu

Okruh důležitých osobních překážek v práci, které se uznávají jako výkon práce pro účely dovolené za kalendářní rok a započítávají se stejně jako před rokem 2021 v plném rozsahu, představuje:

  • doba mateřské dovolené zaměstnankyně nebo rodičovské dovolené příslušící zaměstnanci do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou,

  • doba dočasné pracovní neschopnosti z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání,

  • doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci uvedené v prováděcím právním předpisu podle § 199 odst. 2 ZP (tedy v příloze k nařízení vlády č. 590/2006 Sb.),

  • doba ošetřování dítěte mladšího 10 let nebo jiného člena domácnosti a doba péče o dítě do 10 let věku podle § 191 ZP nebo dlouhodobá péče podle § 191a ZP

  • a doby uvedené v § 348 odst. 1 ZP:

    1. doba dovolené,
    2. doba, kdy si zaměstnanec vybírá náhradní volno za práci přesčas nebo za práci ve svátek,
    3. doba, kdy zaměstnanec nepracuje proto, že je svátek, za který mu přísluší náhrada mzdy, popřípadě za který se mu jeho mzda nebo plat nekrátí.

Příklad 1 – započtení překážek v práci do odpracované doby:

Zaměstnankyně se stanovenou týdenní pracovní dobou 40 hodin rozvrženou pravidelně do pěti směn v týdnu byla od 26. 5. uznána dočasně práce neschopnou z důvodu rizikového těhotenství a z této pracovní neschopnosti dnem 8. 8. nastoupila na mateřskou dovolenou.

Vzhledem k zápočtu uvedených překážek v práci do

Nahrávám...
Nahrávám...