dnes je 21.11.2024

Input:

§ 136 ZP Platový výměr

26.1.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

2.6.136
§ 136 ZP Platový výměr

JUDr. Eva Rothová

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

    • § 122 odst. 2 – určení platu vedoucímu zaměstnanci, který je statutárním orgánem nebo vedoucím organizační složky

    • § 334 – obecné ustanovení o doručování zaměstnavatelem

    • § 335 – doručování zaměstnavatelem prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací

  • Nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě

  • Nařízení vlády č. 222/2010 Sb., o katalogu prací ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů

Komentář

Výše platu zaměstnance není určena výhradně zákoníkem práce a prováděcími předpisy, ale v rámci těchto předpisů ovlivňuje faktickou výši platu jednotlivých zaměstnanců také rozhodnutí zaměstnavatele. Toto rozhodnutí se předpokládá při zařazení do platové třídy, zápočtu doby praxe rozhodné pro zařazení zaměstnance do platového stupně (rozhodnutí o míře zápočtu doby jiné praxe), při určení výše některých nárokových složek platu stanovených v rozpětí (příplatku za vedení, za ztížené prostředí, zvláštního příplatku a specializačního příplatku pedagogického pracovníka) a při poskytování a určení výše nenárokových složek platu (například osobního příplatku, odměn).

Povinné náležitosti platového výměru

Zákon proto ukládá zaměstnavateli povinnost vydat zaměstnanci nejpozději v den nástupu do práce písemný platový výměr a stanoví jeho povinné náležitosti. Těmi jsou údaje:

  • o platové třídě a platovém stupni, do nichž je zaměstnanec zařazen,

  • o výši platového tarifu a

  • o výši ostatních pravidelně měsíčně poskytovaných (obligatorních i fakultativních) složkách platu (příplatku za vedení, za ztížené prostředí, zvláštním příplatku, specializačním příplatku pedagogického pracovníka a osobním příplatku).

Povinnost vydat zaměstnanci platový výměr nemá zaměstnavatel vůči zaměstnanci, se kterým sjednal smluvní plat.

Termín a místo výplaty platu

Termín a místo výplaty platu musí zaměstnavatel v platovém výměru uvést pouze v případě, že tyto údaje neobsahuje smlouva nebo vnitřní předpis.

Výše jednotlivých složek platu

Výši jednotlivých složek platu je zaměstnavatel povinen uvést v konkrétní výši. Podle § 112 odst. 1 ZP se plat (všechny jeho složky) ve výši uvedené v platovém výměru stává zaručenou mzdou zaměstnance.

Změna povinných náležitostí

Při změně některého z povinných údajů je zaměstnavatel povinen platový výměr písemně aktualizovat a změnu zaměstnanci písemně zdůvodnit. Pro splnění této povinnosti není rozhodující, zda ke změně vedlo rozhodnutí zaměstnavatele (například o snížení nebo zvýšení některé složky platu) nebo k ní došlo v důsledku změny právních předpisů (například při zvýšení platových tarifů novelou nařízení vlády o platových poměrech). Je na zaměstnavateli, zda zaměstnanci vydá nový platový výměr, dodatek k platovému výměru nebo změnu platového výměru. Zákon nevyžaduje, aby změna a její písemné zdůvodnění byly uvedeny na téže listině (přímo v platovém výměru). Není tedy vyloučen ani takový postup, kdy by zaměstnavatel vedle aktualizovaného platového výměru zdůvodnil zaměstnanci změny v doprovodném dopise.

Zaměstnanec má právo být informován o výši svého platu (všech jeho složek poskytovaných formou paušálních měsíčních částek) před započetím práce, za kterou je tímto platem odměňován. Zákon proto ukládá zaměstnavateli povinnost vydat zaměstnanci aktuální platový výměr a zdůvodnit změny nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti.

Další informační povinnosti zaměstnavatele v souvislosti s odměňováním

Další

Nahrávám...
Nahrávám...