2.6.109
§ 109 ZP Mzda, plat a náhrada z dohod
Ing. Ivan Tomší
Úplné znění
Ustanovení související
NahoruPlnění za práci a další plnění
Prvním odstavcem § 109 se stanoví základní společná charakteristika mzdy, platu a odměny z dohody. Společným znakem, který odlišuje tato plnění od ostatních plnění poskytovaných zaměstnavatelem zaměstnanci, je skutečnost, že přísluší za vykonanou práci. Z povahy ustanovení vyplývá, že od něho není možné se odchýlit, to znamená, že za práci vykonanou zaměstnancem pro zaměstnavatele není možno poskytnout jiné plnění než mzdu, plat nebo odměnu z dohody a naopak: tato plnění nemohou být poskytnuta za nic jiného než za vykonanou práci, mimo dále uvedené případy.
NahoruMzda a plat za jiné doby, než je výkon práce
Mzdu, plat nebo odměnu z dohody není možné poskytovat za dobu, kdy zaměstnanec nepracuje, s výjimkou případů, které stanoví zákoník práce. Mzda nebo plat přísluší podle zákoníku práce při zaškolení a zaučení (§ 228 ZP), při výkonu odborné praxe (§ 229 ZP) a při účasti na školení nebo jiné formě přípravy a při studiu za účelem prohloubení kvalifikace (§ 230 ZP). Tyto doby se považují za výkon práce. Jde však zpravidla o jiný charakter práce, než je ta, kterou zaměstnanec běžně vykonává, a proto je nutné podmínky k určení zejména mzdy (právo na plat se po tyto doby nemění) u zaměstnavatele předem upravit. Protože se jedná o činnost, která souvisí se sjednaným druhem práce, lze doporučit používání shodných sazeb, které se týkají vlastního výkonu práce. Pouze v případě zaučení a zaškolení připadnou do úvahy zřejmě nižší nebo nejnižší sazby platné pro daný druh práce.
NahoruDoplatky ke mzdě, platu a odměně z dohody
Součástí mzdy, platu, příp. odměny z dohody jsou doplatky do výše příslušné sazby minimální mzdy (§ 111 odst. 3 ZP), nejnižší úrovně zaručeného platu (§ 112 odst. 3 ZP) nebo do průměrného výdělku při převedení zaměstnance na jinou práci (§ 139 ZP), i když hlediska pro přiznávání těchto doplatků mají souvislost s vykonávanou prací pouze zprostředkovanou. Podobně podmínky stanovené pro poskytování stálé mzdy, která je jednoznačně mzdou, při uplatňování konta pracovní doby mohou vyvolávat dojem, že tato stálá mzda nepřísluší za práci, jestliže zaměstnanec v daném kalendářním měsíci odvedl malý rozsah práce nebo nepracoval vůbec. V tomto případě je nutno si uvědomit, že se jedná o jistý systém záloh na mzdu v rámci vyrovnávacího období.
NahoruNemzdová plnění
Mzda, plat a odměna z dohody se svým charakterem odlišují od ostatních plnění poskytovaných zaměstnavatelem zaměstnanci, která nejsou mzdou, ani platem, ani odměnou z dohody, například od náhrady mzdy (za dovolenou, za svátky, při dočasné pracovní neschopnosti, karanténě nebo při jiných důležitých osobních překážkách v práci, při zvyšování kvalifikace, při překážkách v práci, při přestávkách ke kojení), od náhrady výdajů poskytovaných v souvislosti s výkonem práce, nebo za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání, od odměny za pracovní pohotovost nebo od odměn poskytovaných v rámci péče o zaměstnance apod.
Mzdou, platem ani odměnou z dohody není ani odměna poskytnutá zaměstnanci podle § 224 ZP poskytovaná zejména při životním nebo pracovním jubileu a při prvním skončení pracovního poměru po přiznání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně nebo po nabytí nároku na starobní důchod nebo za poskytnutí pomoci při předcházení požárům nebo při živelních událostech, jejich likvidaci nebo odstraňování jejich následků nebo při jiných mimořádných událostech, při nichž může být ohrožen život, zdraví nebo majetek. Předpokládá se, že odměna podle tohoto ustanovení nebude mít žádnou spojitost s vykonávanou prací. Jestliže však bude toto plnění poskytnuto při uvedených příležitostech za práci, půjde o odměnu za práci.
Mzdou, platem nebo odměnou z dohody samozřejmě nejsou ani žádná plnění poskytovaná mimo pracovněprávní vztahy, podle obchodního, občanského nebo jiné oblasti práva.
Žádné z uvedených plnění, která nejsou mzdou, platem nebo odměnou z dohody, nelze zahrnout do hrubé mzdy, platu nebo odměny z dohody zaměstnance a zjišťovat z nich průměrný výdělek.
NahoruOkruh zaměstnavatelů poskytujících plat
Ve druhém, třetím a pátém odstavci § 109 ZP jsou specifikována jednotlivá plnění poskytovaná zaměstnavatelem zaměstnanci za práci.
Podle odstavce 3 tohoto paragrafu přísluší zaměstnanci plat za práci u zaměstnavatele, kterým je stát, územní samosprávný celek, státní fond, příspěvková organizace, jejíž náklady na platy a odměny za pracovní pohotovost jsou plně zabezpečovány z příspěvku na provoz poskytovaného z rozpočtu zřizovatele nebo z úhrad podle zvláštních právních předpisů, školská právnická osoba zřízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí podle školského zákona.
NahoruOkruh zaměstnavatelů poskytujících mzdu
U všech ostatních zaměstnavatelů přísluší zaměstnancům za práci mzda. Mzda tedy přísluší zaměstnancům zaměstnavatelů, kteří jsou fyzickou osobou nebo právnickou osobou mimo právnických osob veřejného práva. Mzda tedy přísluší zaměstnancům obchodních korporací (veřejných obchodních společností, komanditních společností, společností s ručením omezeným a akciových společností a družstev), dále státních podniků, občanských sdružení, nebo jiných zaměstnavatelů, kteří nejsou ve výčtu zaměstnavatelů, u kterých přísluší zaměstnancům za práci plat.
Podle převážného zaměření účelu činnosti je možno skupinu zaměstnavatelů poskytujících zaměstnancům mzdu označit jako podnikatelskou sféru a skupinu zaměstnavatelů poskytujících plat za sféru veřejných služeb a správy.
Členění mzdy a platu podle toho, u kterých zaměstnavatelů se…